Viinapuude lõikamine

VIINAPUUDE LÕIKAMINE

Kvaliteetseks lõikamiseks on vaja õigeid tööriistu. Koduaednikele mõeldud tööriistad võivad aga hinna ja kvaliteedi poolest märkimisväärselt erineda. Neist sobivaima valimine teeb töö lihtsamaks ja vähendab taime kahjustamise tõenäosust. Väikese aia eest saab hoolitseda kõigest mõne põhitööriistaga, kuid suurema aia korral võib minna vaja eritööriistu. Peamised tööriistad, mida enamik aednikke kasutab, on oksakäärid ja oksasaag. Kui lõikate suurel alal, kus on palju taimi, võivad kasulikud olla ka hekikäärid, oksalõikurid ja teleskoopvarrega saag.

Ühekäe oksakäärid

Enamik ühe käega kasutatavaid oksakääre on mõeldud kuni 1,3 cm läbimõõduga okste lõikamiseks ja neid on kahte liiki: vaheliti lõiketeradega ja alasitüüpi. Ärge kunagi väänake oksakääre lõikamise ajal, sest see kahjustab oksakude. Kui puhast lõiget ei saa teha, on oks liiga suur ja selle lõikamiseks tuleb kasutada tugevamat pikkade käepidemetega tööriista. Vaheliti lõiketeradega kääride korral liigub lõiketera mööda teist statsionaarset tera. Nii ei saa lõiketera vastu jääv oksaosa kahjustada. Kvaliteetseid vaheliti lõiketeradega oksakääre saab teritada ja nende käepidemed saab lihtsasti välja vahetada.

Kahekäe oksalõikurid

Kahe käega kasutatavatel oksalõikuritel on pikad käepidemed (u 38–89 cm) ja suurem lõikejõud. Neid on ka lihtsam käsitseda ja nendega ulatub kaugemale. Oksalõikurid on saadaval samade põhimudelitena nagu ühe käega kasutatavad oksakäärid: alasitüüpi või vaheliti lõiketeradega. Mõnel mudelil on reguleeritav lõikejõud ja kaetud käepidemed.

© 2024 Morna Õnne talu
0